028 Tělo po smrti


Michal Barlow © 1996, přeložil Asgarden, poznámka Tuk-Enek

Jednoho pondělního večera dávala stanice ABC dokument pod názvem Práce s tělem, vytvořený formou rozhovorů s různými profesemi souvisejícími se smrtí, typu soudní patolog, hrobník, koroner atd. Jako bonus se pak v dokumentu objevovaly infrormace o tom, jaké procesy probíhají v mrtvém těle, od okamžiku smrti po dobu dalších deseti let. V tu chvíli mě napadlo, že i když se jedná o dost morbidní informace, mohly by se hodit v mnoha herních situacích (např. když družinka najde 3 dny starou mrtvolu, jak ji popíšete?). Níže jsou tedy chronologicky uvedeny „proměny“ těla po smrti, jak jsem si je zapamatoval. Červený text v závorkách jsou pak mé osobní komentáře. Předem varuji útlocitné čtenáře, následující text bude poněkud „nechutný“.

 

Tělo a proces fyzického rozkladu

* Prakticky hned po smrti dochází k uvolnění svěračů močového měchýře a konečníku, což vede k jejich vyprázdnění – mrtvoly smrdí! 

* 1 hodinu po smrti svaly mrtvého zcela zvláční

* 3 hodiny po smrti nastupuje svalová ztuhlost – rigor mortis (zajímavé při úmrtí v neobvyklé poloze)

* do 1 dnu po smrti se teplota těla přizpůsobí okolí – nejpomaleji v zateplených místnostech (předpokládám, že kůže se bude ochlazovat rychleji než vnitřnosti)

* po 1 dnu se kůže začíná scvrkávat a stahovat. To vyvolává dojem „rostoucích“ vlasů a nehtů

* pokud jsou v okolí mouchy, do 1 až 2dnů nakladou larvy do přístupných částí těla – např. mezi rty a oční víčka

* po 2 dnech ustupuje rigor mortis

* během 1 týdne maso pod kůží „zvodnatí“; kůže může při nešetrném doteku odpadnout.

* během 2 týdnů se roztáhne pod vlivem plynů žaludek, což může vést k výronu tmavé krvavé tekutiny z pusy a nosu těla

* po 3 až 4 týdnech je tělo v pokročilém rozkladu – nehty a vlasy lze snadno vytáhnout; břicho se nafoukne do dvojnásobné velikosti; tvář nabyde řervenozelené barvy a jazyk znatelně vyčuhuje.

* (Jeden chlápek se zmínil, že po 5-6 týdnech se z těla stane to, čemu říká „polívka“..)

* Konečně, pokud je tělo pohřbeno, po 10 letech od smrti z něj zbude jen kostra – všechny tkáně se změní na tekutiny a plyny a vstřebají se do okolní půdy.

Doufám, že tyto informace byly užitečné a moc vás nepohoršily. Jakékoli případné chyby budou na mé straně, poznámky jsem si začal dělat až v polovině filmu.

Leave a comment